Nowocześnie o komunikacji, coachingu oraz nlp

Bądź odpowiedzialny

Odpowiedzialność to bardzo trudna i złożona rzecz. Czy można się jej nauczyć? Jak rozpoznać osobę odpowiedzialną? Dlaczego odpowiedzialność jest taka ważna? Po kolei.

Sądzę, że odpowiedzialności można się nauczyć. Co więcej, odnoszę wrażenie, że nie jest to szczególnie trudna sztuka. Ot wystarczy trochę chęci i samozaparcia. Jak można się jej nauczyć? W zasadzie nauka odpowiedzialności powinna się zaczynać już w okresie wczesnego dzieciństwa. Dobrze by było kupić dziecku zwierzątko. Jakieś małe: chomika, czy świnkę morską. Przez jakiś czas dbać o zwierzaczka wspólnie z dzieckiem, aby nauczyło się tego, czego jego pupil wymaga, czyli karmienia, pojenia i sprzątania klatki czy akwarium.

Kiedy dziecko już dość dobrze opanuje sztukę pielęgnacji swojego futrzaka, wtedy możemy mu zakomunikować, że od tej pory samo będzie się nim zajmować, albo wręcz nic dziecku nie mówić o swoim odsunięciu się w obowiązkach doglądania zwierzęcia przy stopniowym wycofywaniu się i zostawianiu odpowiedzialności za zwierzę dziecku. Co jakiś czas możemy zapytać dziecko, czy już dało jeść chomikowi, czy co tam sobie wybierze, albo czy ma czysto w klatce. Wtedy w dziecku powinno się utrwalić, że coś musi zrobić, że musi dbać o swojego pupila. W ten sposób nieświadomie (a może właśnie bardzo świadomie) wytworzy w sobie poczucie obowiązku.

Jeśli go zaniedba – zwierzę umrze. Jedno, czego nam nie wolno zrobić, to dbać o zwierzątko za plecami dziecka. W ten sposób dziecko nie dostrzeże różnicy i nie będzie pamiętało o zwierzaczku, albo przypomni sobie o nim raz na jakiś czas, podczas gdy powinno pamiętać zdecydowanie częściej. Zabrzmi to brutalnie, ale lepiej pozwolić zwierzątku umrzeć, aby dziecko mogło zrozumieć, iż zaniedbanie którego się dopuściło, doprowadziło do śmierci jego ulubionego stworzonka. Oczywiście nie będziemy karcić dziecka, lecz podtrzymywać je na duchu w tej trudnej chwili.

Do osób oburzonych podejściem do śmierci zwierzątka: nie, nie dopuściłem się czegoś takiego, to tylko przykład. Swoją drogą, jeżeli w ten sposób dziecko nauczy się odpowiedzialności, a w przyszłości zostanie lekarzem, to lepiej, żeby dążyło do zapobiegania śmierci pacjenta, a to może mieć zakodowane już od dziecka.

Osoba odpowiedzialna to taka, która nie pije na imprezie, bo musi dopilnować, aby wszyscy dotarli bezpiecznie do domów. Ale nie robi tego, bo została do tego wyznaczona, lecz z poczucia obowiązku. Osoba odpowiedzialna to taka, która woli najpierw spełnić służbowe obowiązki, a dopiero potem pozwolić sobie na przyjemności, na przykład w postaci obejrzenia ulubionego serialu, czy pójścia do kina.

Osoba odpowiedzialna, to taka, która czyjeś dobro przedkłada nad własne, ponieważ wie, że ten ktoś jest całkowicie od niej uzależniony i nie ucieknie tylko dlatego, że tak byłoby łatwiej. Osoba odpowiedzialna to taka, która nie unika konsekwencji, choć wie, że czasami potrafią być bardzo nieprzyjemne.

Osoba odpowiedzialna to taka, która rozumie łańcuch zależności i potrafi sprawić, aby nie był napięty, lecz zachował sprężystość.

Po tym poznasz osobę odpowiedzialną, że potrafi sobie czegoś odmówić, jeżeli to koliduje z jej obowiązkami. Osobę odpowiedzialną poznasz po odwadze nie robienia czegoś zgodnie z utartymi schematami, jeżeli to będzie miało na nią negatywny wpływ. Osobę odpowiedzialną poznasz po tym, że nie myśli wyłącznie o sobie podczas podejmowania kluczowych decyzji.

Odpowiedzialność jest bardzo ważna ponieważ bez niej nasz świat, nasza cywilizacja, rozpadły by się na milion kawałków. I zapewne nikt nie zostałby za to pociągnięty do odpowiedzialności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Polecamy!
Szukasz dobrego rzeczoznawcy samochodowego ? Jpd-Consulting w zakresie swojej oferty proponuje naprawy bezgotówkowe

www.jpd-consulting.pl

Zapoznaj się również z:
Sprawdzony i rzetelny detektyw, pracujący na terenie Poznania - kliknij w poniższy link, aby zapoznać się ze stroną

detektyw-sektor.pl

Zapraszam do kontaktu :)

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości