Nowocześnie o komunikacji, coachingu oraz nlp

Coaching – z czym to się je?

Oprócz tego, że wszyscy jesteśmy ludźmi i posiadamy rzekomo wolną wolę oraz zdolność myślenia, mamy wszyscy jeszcze jeden wspólny mianownik. Wspomnienia. Każdy z nas ma jakieś wspomnienia. Czasami są one piękniejsze, czasami mniej przyjemne, ale zdarzają się i takie, których chcemy się za wszelką cenę pozbyć.

Niestety bardzo często bywa tak, że mimo najszczerszych chęci pozostają one z nami do końca życia i w tym życiu nam przeszkadzają, z czego niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy. Oczywiście widzimy, że nasze życie nie wygląda tak bajecznie, jak postaci z filmów czy ulubionych książek, niemniej nie dopuszczamy do siebie możliwości, iż to nikt inny, tylko my sami blokujemy sobie możliwość szczęśliwego przeżywania danego nam czasu.

Sęk w tym, iż w znacznej części przypadków nie zdajemy sobie z tego sprawy, ponieważ przykre doświadczenia, które wyparliśmy ze swojej pamięci, zagnieździły się w naszej podświadomości i to właśnie z niej toczą nasze szczęście niczym rak.

Czy możemy sobie z tym jakoś poradzić? Oczywiście, że tak!

Rozwiązań może być kilka i każde może okazać się skuteczne, jednak wbrew temu, co mówią w reklamie – że podczas rzucania palenia, największe znaczenie ma wola rzucającego, bo tutaj wola niewiele ma do rzeczy. W tym przypadku najważniejszym czynnikiem, jest uświadomienie sobie, że coś jest nie tak i odkrycie, co to takiego. To dokładnie, jak w procesie leczenia. Aby można w ogóle było zacząć leczyć chorobę, najpierw trzeba postawić diagnozę. Dobrą diagnozę.

Kiedy już uświadomimy sobie nasz problem, czyli przeniesiemy go z podświadomości, do świadomości, wtedy będziemy mogli się skupić na jego rozwiązaniu.

Niektóre traumy z dzieciństwa bywają tak ciężkie, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym samodzielnie. I właśnie tutaj pojawia się tych kilka opcji, wspomnianych przeze mnie przed chwilą.

Po pierwsze możemy zwrócić się po pomoc do psychoterapeuty. Jest to niestety forma w naszym kraju, która ciągle źle się kojarzy, a niepotrzebnie, bo kiedy zachoruje dusza, trzeba udać się do specjalisty, który będzie nam w stanie pomóc ją wyleczyć. Niestety duszy nie da się przeszczepić ani zoperować, dlatego nie przyda nam się chirurg ani transplantolog. Potrzebny będzie właśnie doświadczony psychoterapeuta. Warto zaznaczyć, że nie ma w tym nic wstydliwego, ani niepokojącego.

Po drugie możemy porozmawiać z przyjaciółmi, co w zasadzie powinno być na miejscu pierwszym, ale rzadko kiedy wyczerpuje to temat, bo najczęściej od przyjaciół możemy usłyszeć to, co wydaje im się, że chcemy usłyszeć, a takie postepowanie nie ma żadnej wartości terapeutycznej.

Po trzecie możemy poprosić o pomoc księdza, jeśli jesteśmy osobami wierzącymi, jednak może się okazać, iż efekt będzie taki sam, jak w przypadku pomocy przyjaciół. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w bardzo brzydki sposób zostało to przeze mnie wszystko uogólnione, niemniej pamiętajcie proszę, że nie wrzucam wszystkich do jednego wora i nie twierdzę, iż te rozwiązania w każdym przypadku okażą się zawodne. Jednak najczęściej będą. Najczęściej nie jest równe zawsze.

Czwartym wyjściem, w połączeniu z psychoterapią najskuteczniejszym, może okazać się pomoc profesjonalnego coacha osobistego, który pomoże nam nauczyć się siebie i swojego życia od nowa. Jest jeszcze piąta możliwość – hipnoterapia, która pozwala w stanie hipnozy odrzucić pacjentowi ograniczenia podświadomości i dostrzec rzeczywistość taką, jaka jest, ale dzisiaj skupię się jednak na tym czwartym środku, czyli trenerze osobistym.

Tak samo, jak nasze ciało czasami potrzebuje trenera osobistego do tego, aby się wzmocnić, tak i dusza potrzebuje kogoś takiego, tylko że jego zadanie będzie wtedy zupełnie inne.

Coaching, to nic innego, jak trening, rozwój, pod opieką osoby doświadczonej i wyszkolonej w pomaganiu innym w procesie uczenia się. Dyscyplina coachingu jest zupełnie inna aniżeli treningu fizycznego. Do najważniejszych zalet coachingu zaliczyć można to, że:

 

  • jest dobrowolny
  • wyklucza jakąkolwiek dyrektywność np. ze strony coacha
  • pomaga ludziom uczyć się, a nie jest po to, by ich uczyć
  • jest zbudowany na bazie pytań
  • pobudza do myślenia
  • dokonuje się w atmosferze szacunku i pełnej akceptacji dla wartości klienta
  • prowadzi do świadomego dokonywania zmian
  • skupia się na osiąganiu celów

 

Jeżeli zwrócimy się po pomoc do naprawdę dobrego specjalisty, jesteśmy w stanie odmienić swoje życie w bardzo krótkim czasie, ale nie o to tu chodzi i nie warto stresować się presją czasu i narzucać sobie czegokolwiek innego oprócz chęci osiągnięcia wyznaczonego celu. Ze sprawdzonym i mądrym coachem każdy cel jest w zasięgu naszej ręki.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Polecamy!
Szukasz dobrego rzeczoznawcy samochodowego ? Jpd-Consulting w zakresie swojej oferty proponuje naprawy bezgotówkowe

www.jpd-consulting.pl

Zapoznaj się również z:
Sprawdzony i rzetelny detektyw, pracujący na terenie Poznania - kliknij w poniższy link, aby zapoznać się ze stroną

detektyw-sektor.pl

Zapraszam do kontaktu :)

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości