Nowocześnie o komunikacji, coachingu oraz nlp

Kilka słów o głupocie ludzkiej

Najłatwiej współczuć zwierzętom i chorym dzieciom, najtrudniej politykom i osobom bezdomnym. Panuje w świadomości społecznej niemiły stereotyp mówiący, iż każda osoba bezdomna to menel. Nie jest tak.

Niby wszyscy o tym wiemy, ale nie wszyscy umiemy dać tego świadectwo. Ale nie ma się czemu dziwić, skoro wszystko w naszym świecie jest wypaczone, nawet tradycje świąteczne. Wszędzie pełno złości, podłości i nienawiści. Pogardę mamy już chyba wpisaną w DNA. Mam nadzieję, że nie wszyscy.

Wigilijna tradycja nakazuje pozostawić jedno puste nakrycie dla niespodziewanego wędrowca. Ale ilu z nas takiego wędrowca wpuściłoby do siebie do domu, skoro nasze społeczności stają się coraz silniej hermetyczne i każda inność spotyka się z wrogością? Poza tym ludzie boją się tego, co nowe i czego nie rozumieją.

I ponownie – mam nadzieję, że nie wszyscy. Jeśli o mnie chodzi, wpuściłbym do domu osobę bezdomną, czy samotną, a szukającą pociechy i towarzystwa w wigilijny wieczór. Bynajmniej nie dlatego, że tak nakazuje tradycja, czy dlatego, iż w ten wieczór nikt nie powinien być sam. Zrobiłbym to po prostu dlatego, że mogę.

Jedni wolą zabijać, bo mogą, ja wolałbym pomóc. Pomaganie przecież nie boli. Poza tym, bądźmy szczerzy, jedzenia i napojów zawsze mamy naszykowane w swoich domach za dużo i rzadko zdarza się tak, iż jesteśmy to wszystko zjeść przez święta. W większości przypadków to jedzenie zostaje jeszcze długo po świętach. Dlaczego więc nie miałbym się nim podzielić z kimś głodnym?

Jeśli ktoś zapukałby do moich drzwi szukając posiłku, nie tylko w Wigilię, otworzyłbym i zaprosił do środka. Bo mogę. Sęk w tym, że nikt nie puka.

Z prostej przyczyny – ludzie nie wierzą już w ludzi, albo ta wiara jest bardzo mała i z roku na rok karleje coraz bardziej. Katolicy obrzucający plugawymi obelgami homoseksualistów i wyznawców innych religii są tu najlepszym dowodem. Oczywiście nie wszyscy katolicy, ale mnóstwo jest takich osób, które wszystkimi gardzą, a potem siadają w pierwszych ławkach w kościele. No, może nie wszyscy, bo wszyscy by się nie zmieścili. Ale ja nie o tym. Religia to drażliwy temat. Podobnie, jak ludzka głupota.

Nie da się jednak ukryć, że to właśnie z powodu głupoty najczęściej odmawia się ludziom pomocy. Głupota bowiem prowadzi do egoizmu, braku empatii i w ogóle chęci niesienia pomocy. Tylko głupi człowiek nie rozumie, że jako jednostka nie jest niczym innym, jak pyłkiem, który coś o wiele większego może nieść na butach.

Ludzie nie tylko boją się pomagać, bo boją się krytyki ze strony innych ludzi, ale też boją się prosić o pomoc, ponieważ boją się, że jej nie otrzymają. W bardzo wielu przypadkach rzeczywiście tak właśnie będzie, ale przecież są na tym świecie dobrzy ludzie, albo chociaż umiarkowanie dobrzy, którzy nie wstydzą się i nie boją udzielić pomocy osobie potrzebującej.

Mówi się, że mądry ustępuje głupszemu, bo szkoda czasu na spory. Ale moim zdaniem jest to zgubna postawa, ponieważ jeżeli mądry człowieka zawsze będzie ulegał temu głupiemu, to głupota zawładnie światem i czeka go spektakularny koniec.

Tylko, że tego rodzaju fajerwerki nikomu nie sprawią radości.

No chyba, że komuś głupiemu, kto nie będzie rozumiał ich znaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Polecamy!
Szukasz dobrego rzeczoznawcy samochodowego ? Jpd-Consulting w zakresie swojej oferty proponuje naprawy bezgotówkowe

www.jpd-consulting.pl

Zapoznaj się również z:
Sprawdzony i rzetelny detektyw, pracujący na terenie Poznania - kliknij w poniższy link, aby zapoznać się ze stroną

detektyw-sektor.pl

Zapraszam do kontaktu :)

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości