Nowocześnie o komunikacji, coachingu oraz nlp

Lęk nabyty

Widząc to, jak ludzie na siebie reagują, coraz intensywniej zaczynam zastanawiać się nad przyczyną wzajemnego odpychania. A może to wcale nie jest odpychanie tylko ja to błędnie interpretuję, a skala zjawiska nie jest wcale tak duża, jak mogłoby mi się wydawać? Może zwyczajnie przesadzam? Tu już nawet nie chodzi o to, że ludzie poszukują siebie przez serwisy społecznościowe, chociaż dopiero co mieli okazję porozmawiać twarzą w twarz, ale tego nie zrobili. A szkoda.

Szkoda, bo trudno mi znaleźć przykłady rzeczy, które byłyby bardziej fascynujące niż wytwarzanie się więzi między dwojgiem ludzi. Nie musi być to od razu więź emocjonalna, wystarczy nić porozumienia. Nie potrafię podać przykładu na to, co mogłoby być lepszego niż poczucie, że z każdym słowem, każdym zdaniem, coraz bardziej oddala się od nas nieśmiałość, a my stajemy się na siebie bardziej otwarci.

Poznając kogoś, zawsze jesteśmy nieufni. Nauczono nas tej nieufności, wpaja się nam ją od małego. Oczywiście słuszną jest przestroga skierowana do dziecka, by nie wsiadało z kimś obcym do samochodu i w ogóle nie rozmawiało z nikim obcym. Ale z tego można bez obaw wyrosnąć, bo kiedy nabywamy doświadczenia, poznajmy ludzi, umiemy już myśleć samodzielnie i dokonywać właściwych wyborów oraz we właściwy sposób oceniać sytuację – sami możemy wywnioskować, czy ta obca osoba, która próbuje z nami wejść w jakąś relację jest dla nas niebezpieczna czy też nie.

Absurdalnym wydaje się pomysł, że jesteśmy to w stanie z całą pewnością stwierdzić podczas pierwszej rozmowy. Ludzie potrafią przecież doskonale udawać i bywa, że i całymi latami skrywają swoje mroczne zapędy i potrzeby głęboko w podświadomości, skąd pewnego dnia eksplodują i burzą nam całą wiedzę, którą rzekomo posiadaliśmy o danym człowieku. Był dobrym uczniem, zawsze uczynny, miły, uśmiechnięty – słyszy się często o sprawcach mordów czy innych przestępstw.

Skoro zaś pomysł, że możemy kogoś rozgryźć podczas jednej rozmowy jest niedorzeczny, możemy założyć, iż samo wzbranianie się przed poznawaniem nowych ludzi i rozmawianie z obcymi na ulicy jest równie absurdalne. Owszem, może zdarzyć się, że uratuje nam życie – szczególnie, gdy się jest piękną kobietą co chwilę zaczepianą przez mężczyzn, ale gra jest warta świeczki, bo z drugiej strony nigdy nie wiemy, czy nie pozwalamy właśnie odejść naszej wielkiej miłości i szansie na szczęście.

A wszystko przez lęk zaszczepiony w dzieciństwie, którego z jakichś względów nie zdołaliśmy wyrosnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Polecamy!
Szukasz dobrego rzeczoznawcy samochodowego ? Jpd-Consulting w zakresie swojej oferty proponuje naprawy bezgotówkowe

www.jpd-consulting.pl

Zapoznaj się również z:
Sprawdzony i rzetelny detektyw, pracujący na terenie Poznania - kliknij w poniższy link, aby zapoznać się ze stroną

detektyw-sektor.pl

Zapraszam do kontaktu :)

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości