Nowocześnie o komunikacji, coachingu oraz nlp

Manipulacja w NLP?

Manipulacja. Przepiękna rzecz, która pokazuje, jak bardzo plastyczny jest ludzki umysł i jak bardzo znajomość ludzkich zachowań może nam pomóc w osiągnięciu zamierzonego celu. Szczególnie wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie osiągnąć go sami i musimy w tym celu poprosić o pomoc kogoś, kto do udzielenia nam tej pomocy jest nieszczególnie chętny.

Manipulacja to również coś, o co oskarża się programowanie neurolingwistyczne i to już od momentu jego sprecyzowania i chęci badania, choć przecież tak naprawdę NLP nie ma z tym nic wspólnego. Nawet jeśli badano podatność na manipulację to przecież tylko i wyłącznie w imię dobra nauki i poszerzenia swojej wiedzy. Nigdy dla zaspokojenia własnych celów.

A manipulowani jesteśmy praktycznie od dziecka. Jeśli jest tu ktoś, kto nigdy nie słyszał od swoich rodziców groźby, że jeśli nie będzie grzeczny to przyjdzie zły pan i go zabierze, to niech podniesie rękę i naciśnie przycisk. No właśnie, nie ma takich osób. Wszyscy słyszeliśmy, albo to, albo coś podobnego, co miało sprawić, że będziemy się grzecznie zachowywać i nie będziemy sprawiali problemów. Jeżeli to nie jest swego rodzaju manipulacja, to kaktus mi na dłoni wyrośnie.

Rodzice od zawsze stosowali na nas metody NLP, choć nie byli tego świadomi. Manipulowani byliśmy również w szkole, choć tam nazywało się to motywowaniem. Mówię tu oczywiście o systemie ocen. Jakakolwiek była to skala, manipulowano nami, aby zmotywować nas do uzyskania jak najlepszych stopni. Już samo to jest bzdurą, bo w życiu dorosłym nikt nikomu nie stawia ocen. Bardzo ładnie pozmywałeś naczynia, siadaj, piątka. Spotkaliście się z tym kiedyś? Ja też nie.

Szef w pracy nie stawia nam stopni za dobrze lub źle wykonaną pracę. Jeśli coś robimy źle i nie widać poprawy, to zwyczajnie nas zwalnia. Jeśli chce nas zmotywować do poprawienia swoich wyników, najzwyczajniej w świecie odbiera nam premię. A jeśli chce nas nagrodzić za dobre osiągnięcia, wtedy tę premię nam przyznaje, a jej wysokość jest zależna jedynie od dobrego humoru naszego przełożonego. Przeważnie, bo i to nie zawsze. Czasami jest to określone w umowie o pracę. Ale to nieistotne.

Jesteśmy manipulowani nawet w kwestii własnej wiary i zasad moralnych. Od dziecka straszy się nas piekłem, które ma być karą za grzechy. W miarę, jak dorastamy i stajemy się coraz bardziej świadomi oraz sami budujemy swój światopogląd, coraz trudniej nam uwierzyć w coś, co dotąd mieliśmy za pewnik. Można by na tej podstawie przeprowadzić badania, ponieważ wydaje mi się, że na pewnym etapie życia, choć przez chwilę, każdy z nas był kiedyś ateistą. Niektórym to przeszło, a u innych się rozwinęło, niemniej jednak jest to wynik dojrzewania i zmiany postrzegania rzeczywistości oraz desperacka próba uwolnienia się od wszechobecnej manipulacji.

Manipuluje się nami nawet w dorosłym życiu. Wbrew pozorom manipulacja najczęściej nie jest udziałem osób zajmujących się NLP, lecz osób zatrudnionych w marketingu i reklamie. To oni wymyślają coraz to nowsze sposoby, aby skłonić nas do podjęcia odpowiednich działań. Można powiedzieć, że dotyczy to jedynie mediów tradycyjnych, lecz to nieprawda. Oczywiście telewizja w dużym stopniu odpowiada za to, że jesteśmy manipulowani, niemniej w kwestii reklam, dużo silniej manipulowani jesteśmy w Internecie. Reklama internetowa zapewnia bowiem, czy raczej daje dużo większą szansę, na natychmiastową interakcję, która jest pożądana przez twórców reklamy. Można się z tym zetknąć na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

I w końcu, jesteśmy też manipulowani przez swoich partnerów życiowych, którzy z racji bycia z nami w związku, zobligowani są do tego, aby liczyć się z naszym zdaniem i jeżeli chcą osiągnąć coś, na co potrzebują naszej zgody, czy aprobaty, wtedy sięgają do manipulacji, którą wszyscy mamy chyba w genach, dlatego jesteśmy w niej tak dobrzy.

Krąg zamyka się w momencie, gdy zdajemy sobie sprawę, że my manipulujemy swoimi dziećmi, aby były bezpieczne, grzeczne czy po prostu szczęśliwe, a one manipulują nami, abyśmy im na coś pozwolili, albo coś im kupili.

Nie dajmy się więc zwariować, że NLP jest takie złe i straszne, bo to manipulowanie ludźmi. Nie może istnieć programowanie neurolingwistyczne bez manipulacji, ponieważ całe życie człowieka kręci się wokół niej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Polecamy!
Szukasz dobrego rzeczoznawcy samochodowego ? Jpd-Consulting w zakresie swojej oferty proponuje naprawy bezgotówkowe

www.jpd-consulting.pl

Zapoznaj się również z:
Sprawdzony i rzetelny detektyw, pracujący na terenie Poznania - kliknij w poniższy link, aby zapoznać się ze stroną

detektyw-sektor.pl

Zapraszam do kontaktu :)

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości