Nowocześnie o komunikacji, coachingu oraz nlp

Metody NLP

W zeszłym tygodniu powiedzieliśmy sobie co nieco o NLP, a dziś mieliśmy zająć się i zajmiemy się metodami wykorzystywanymi w procesie programowania neurolingwistycznego. Musimy tylko pamiętać o tym, iż największe znaczenie podczas stosowania tych metod ma otwartość osoby, z którą pracujemy. Negatywne nastawienie nie tylko utrudnia rozwój osobisty i osiągnięcie sukcesu NLP, lecz w ogóle przekreśla szanse na odniesienie tego sukcesu. Nie dzieje się tak dlatego, iż zła energia blokuje dobrą, nic podobnego. Dzieje się tak dlatego, że programowanie neurolingwistyczne opiera się na sile umysłu oraz odrobinie perswazji, a jeśli ktoś na siłę próbuje udowodnić, że żadna z metod, które za chwilę wymienimy i pokrótce omówimy nie działa, to żadna siła nie przekona go, że jest inaczej, choćby nawet dowód na to zmaterializował się przed tą osobą i kopnął ją w kostkę.

Ale nie przedłużajmy bardziej.

Pierwszą z metod jest modelowanie, czyli badanie zachowań, przekonań i wartości osoby w powiązaniu do danej jej cechy lub działania, którego właściwości chcielibyśmy przejąć. Badania nie potwierdziły skuteczności modelowania. Oczywiście nie oznacza to, że jest ono całkiem nieskuteczne i nigdy się nie sprawdza, niemniej jednak istnieją skuteczniejsze metody.

Innym sposobem programowania neurolingwistycznego jest kotwiczenie lub warunkowanie – oba terminy mogą być stosowane wymiennie. Polega ono na wywoływaniu pewnych zachowań, jako reakcji na bodziec zewnętrzny, którym może być dotyk, dźwięk, zapach lub cokolwiek innego.

Bardzo często stosuje się metafory, aby przybliżyć naturę niektórych zjawisk i ewentualnie umożliwić spojrzenie na nie z innej perspektywy, co może skutecznie przełożyć się na wyniki z osobą, której chcemy pomóc.

Niekiedy stosuje się również trans, który najlepiej można zobrazować porównując go do hipnozy, a czym jest hipnoza tego chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać.

Kolejną stosowaną metodą jest Linia Czasu, która polega na tym, iż uczy się osobę tego, by przestała subiektywnie postrzegać Czas, dzięki czemu będzie mogła przyjemne wspomnienia z przeszłości przenieść, czyli poczuć w przyszłości, a to w oczywisty sposób przełoży się na poprawę samopoczucia tej osoby.

Istnieje również metoda zwana swish pattern, która polega na tworzeniu skojarzeń pomiędzy negatywnym odczuciem, a sytuacją, w której czujemy się komfortowo. Dzięki temu, w  momencie, gdy czujemy się źle, coś nas przytłacza, jesteśmy w stanie po linii skojarzeń dotrzeć do takiego wspomnienia w naszej pamięci, które nas ukoi i pozwoli wybrnąć z trudnej sytuacji.

Stosuje się także metodę podwójnej dysocjacji, o której opowiemy sobie innym razem, która znajduje zastosowanie w leczeniu fobii.

Ostatnią z metod programowania neurolingwistycznego jest przeramowanie, czyli zmiana kontekstu wypowiedzi, która nie zmieni jej wartości logicznej, lecz jedynie wypływające z niej wnioski. Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne, wystarczy tylko nabrać doświadczenia.

Jeśli chodzi o metody NLP, to są w telegraficznym skrócie wszystkie. W przyszłym tygodniu zajmiemy się metodą podwójnej dysocjacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Polecamy!
Szukasz dobrego rzeczoznawcy samochodowego ? Jpd-Consulting w zakresie swojej oferty proponuje naprawy bezgotówkowe

www.jpd-consulting.pl

Zapoznaj się również z:
Sprawdzony i rzetelny detektyw, pracujący na terenie Poznania - kliknij w poniższy link, aby zapoznać się ze stroną

detektyw-sektor.pl

Zapraszam do kontaktu :)

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości