Nowocześnie o komunikacji, coachingu oraz nlp

Nie bój się, to tylko fobia

Kto posiada jakąkolwiek z nich, ten doskonale zdaje sobie sprawę, iż życie z fobiami nie należy do najlepszych. Często ociera się wręcz o koszmar. Zwłaszcza, kiedy fobia objawia się lękiem przed kontaktem z ludźmi i światem zewnętrznym, co wbrew pozorom nie jest takim rzadkim zjawiskiem.
Jednak do najbardziej powszechnych fobii można chyba zaliczyć lęk przed pająkami, lęk wysokości, strach przed ciemnością, strach przed otwartymi lub zamkniętymi przestrzeniami, lęk przed wężami, czy psami.
Wymieniać można by naprawdę w nieskończoność, bo tak naprawdę istnieje bardzo wiele różnego rodzaju fobii i nie wiadomo nawet, czy odkryto już wszystkie.
Oczywiście istnieją możliwości terapii dzięki którym można przezwyciężyć strach. Do najczęstszych można chyba zaliczyć terapię wstrząsową, podczas której człowiek jest zmuszany do konfrontacji z przyczyną swojego lęku. Przebiega to w sposób stopniowy i w miarę możliwości jak najłagodniejszy dla pacjenta, jednak dla takiej osoby jest to i tak nie lada przeżycie, dlatego nadal nazywa się to terapią wstrząsową. Nie zawsze działa, czasami strach jest silniejszy.
Inną metodą, może nieco bardziej skuteczną może okazać się hipnoza. O zaletach hipnozy i sposobie, w jaki działa oraz wpływa na ludzki umysł mówiliśmy już w poprzednich wpisach, dlatego nie będziemy tutaj teraz wszystkiego powtarzać.
Powiemy natomiast, iż można również samemu, bez udziału specjalisty poradzić sobie ze swoją fobią i wyleczyć się z nią raz na zawsze. Metoda ta wymaga ogromnej odwagi i dużej dozy cierpliwości i samozaparcia, ale chyba jest tego warta, skoro okazuje się, że jest skuteczna.
Mowa oczywiście o podwójnej dysocjacji.
Podwójną dysocjację odkrył i opisał współtwórca NLP – Richard Bandler, kiedy to zebrał w jednym miejscu różne osoby, które w jakiś sposób przezwyciężyły swoje fobie i zaczęły normalnie żyć. Podczas, gdy słuchał ich opowieści dostrzegł pewien wzorzec i stworzył z niego regułę. Jak się okazało podczas późniejszej weryfikacji doświadczalnej – metoda okazała się skuteczna.
Metoda ta polegała na podwójnej dysocjacji, czyli takim sposobie spostrzegania siebie, który pozwala nie tylko obiektywnie ocenić swoją postawę, czy zachowanie, ale również narzucić sobie zupełnie inne rozwiązanie danej sytuacji. Najpopularniejszym ćwiczeniem pozwalającym na sprawdzenie skuteczności tej metody jest wyobrażenie sobie siebie na Sali kinowej i obserwowaniu siebie z boku, jak ogląda się czarno-biały film, na którym lada moment ma dojść do zetknięcia z bodźcem wywołującym w nas reakcję lękową. Możliwość podwójnej dysocjacji objawia się tutaj w ten sposób, iż my, jako poboczny obserwator, mamy zatrzymać film wyświetlany na ekranie na 30 sekund przed zetknięciem z bodźcem, a następnie wyobrazić sobie naszą pozytywną reakcję na ten bodziec. Następną fazą jest udanie się do pomieszczenia z projektorem i takie zmontowanie filmu, by ten wyświetlany na ekranie miał takie zakończenie, jakie sobie wymyśliliśmy.
Gwarancji skuteczności nikt nam oczywiście dać nie może, jednak Richard Bandler odkrył, że właśnie na takiej zasadzie poradziły sobie ze sowimi problemami osoby, z którymi rozmawiał, zatem być może coś w tym jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Polecamy!
Szukasz dobrego rzeczoznawcy samochodowego ? Jpd-Consulting w zakresie swojej oferty proponuje naprawy bezgotówkowe

www.jpd-consulting.pl

Zapoznaj się również z:
Sprawdzony i rzetelny detektyw, pracujący na terenie Poznania - kliknij w poniższy link, aby zapoznać się ze stroną

detektyw-sektor.pl

Zapraszam do kontaktu :)

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości