Nowocześnie o komunikacji, coachingu oraz nlp

Nienormalne szczęście

Moi drodzy, dzisiaj nie będzie o NLP. Dzisiaj nawet nie będę Was tu długo trzymał, obiecuję.

Chciałbym tylko rozważyć pewną kwestię i już mnie nie ma, zobaczycie. :-)

Konkretnie to chodzi mi o poruszenie tutaj kwestii zdolności człowieka do odczuwania szczęścia. Wszyscy pragną szczęścia, wszyscy chcą być szczęśliwi. Poprawka, wszyscy chcemy być szczęśliwi, bo mnie to się również tyczy. Rzecz w tym, że la każdego z  nas szczęście jest czymś zupełnie innym. Dlatego, że wszyscy jesteśmy zupełnie inni.

Na jednej z poznańskich kamienic w samym centrum znajduje się napis, którego mam nadzieję, nikt jeszcze nie zamazał i nie zamaże, który głosi, że wszyscy jesteśmy inni, ale wszyscy równi. To piękne hasło. Nieco idealistyczne i może nawet trochę naiwne, jeśli spojrzeć na to, jak siebie wzajemnie traktujemy, niemniej jednak w swojej prostocie bardzo piękne.

I prawdziwe.

Nie da się bowiem zakwestionować tego, że wszyscy jesteśmy inni, różni od siebie. Co do tego nie ma dwóch zdań i nikt tego raczej podważał nie będzie. Dlatego i ja nie będę tutaj przytaczał przykładów. Macie je wszyscy wokół siebie. Chciałbym jednak chwilkę poświęcić na ten drugi aspekt, czyli na tę równość.

Niby, teoretycznie jesteśmy równi wobec prawa, choć wszyscy wiemy, że to (jak mawiał Edmund Czarna Żmija) największa fikcja odkąd Francuzi zaczęli przysięgać wierność małżeńską. Teoretycznie jesteśmy również równi w oczach Boga, jednak sami sobie zadajemy kłam i nadajemy nierówności poprzez tworzenie kolejnych odłamów tej samej religii i kłócenie się ze sobą, że my to pójdziemy do nieba, a tamci na pewno pójdą do piekła, bo nasz Jezus jest silniejszy niż ich. Paranoja. Zwłaszcza, gdy się to napisze na głos.

Za to z całą pewnością wszyscy jesteśmy równi wobec chęci zaznania szczęścia. Czujemy, uważamy, że się nam ono należy jak psu zupa i najpewniej mamy rację. Ale sami sob ie rzucamy kłody pod nogi w dążeniu do tego szczęścia. Najczęściej przez to, iż wiążemy się z osobami, które nie wierzą, że szczęście jest nie tylko na wyciągnięcie ręki, lecz również, że jest ułudą, do której nie warto dążyć, bo szkoda czasu i bo liczy się tylko tu i teraz.

Trochę o tym myślałem i wychodzi mi na to, że nie umiemy być szczęśliwi. Nikt nas tego nie nauczył. Szczególnie w Polsce ciężko jest zachować normalność będąc szczęśliwym, bo wszelkie przejawy optymizmu są tu przyjmowane z rezerwą, a bywa, że i z dezaprobatą. Martwienie się na zapas to kolejna rzecz, która oddala nas od szczęścia.

A ja właśnie myślę, że skoro chcemy szczęścia, to dążmy do niego. I do diabła z tym, co ludzie powiedzą. Ludzie za nas życia nie przeżyją i za nas nie umrą, więc niech się skupią na sobie. Jeżeli chcą się dusić w swoim sosie z frustracji i przykrych doświadczeń, to proszę bardzo, droga wolna. Ale ja się w to bagienko wciągnąć nie dam, bo moje szczęście ni jest przyczyną czyjegoś nieszczęścia. To, że inni mają gorzej nie jest przecież moją winą. Ani Waszą. Dlatego i Wy nie dajcie się wciągnąć w tę ponurą grę z marazmem w tle.

Bądźcie szczęśliwi, a jeśli ktoś ma z tym problem, to niech się leczy, bo to nie jest normalne. Choć u nas jest normą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Polecamy!
Szukasz dobrego rzeczoznawcy samochodowego ? Jpd-Consulting w zakresie swojej oferty proponuje naprawy bezgotówkowe

www.jpd-consulting.pl

Zapoznaj się również z:
Sprawdzony i rzetelny detektyw, pracujący na terenie Poznania - kliknij w poniższy link, aby zapoznać się ze stroną

detektyw-sektor.pl

Zapraszam do kontaktu :)

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości