Nowocześnie o komunikacji, coachingu oraz nlp

Pieski los

„Pieski los – lizać rany w świecie pana. Lepiej już na śmietniku tkwić”. Tak śpiewał Paweł „Drak” Grzegorczyk z zespołu Hunter w piosence „PSI”. Trudno się z tym nie zgodzić. Piosenka ma dwie płaszczyzny. Pierwsza dotyczy zwierzęcia, właśnie psa, skrzywdzonego przez swojego pana, a druga, bezdomnego człowieka, który przez przechodniów jest traktowany jak pies. W zasadzie to człowiek jest tu postawiony na pierwszym miejscu, a dopiero  w drugiej strofie jest mowa o psie, niemniej jednak wszystko się ze sobą łączy tworząc spójną całość mówiąc nam – odbiorcom, że trzeba dostrzegać tych, z pozoru, nic nie znaczących i niewidocznych, ponieważ oni, choć mają tylko siebie, czują się tak, jakby mieli wszystko. A na pewno mają wszystko, co jest im potrzebne do szczęścia, a celem nadrzędnym każdego lub prawie każdego człowieka jest właśnie osiąganie szczęścia. Jakkolwiek by go nie nazwać.

No dobrze, ale dlaczego mówię o piosence polskiego zespołu metalowego na stronie poświęconej NLP? Sprawa jest bardzo prosta. Mówię o niej dlatego, iż w prosty i dobitny sposób pokazuje, jak wielkimi ludzie są hipokrytami. I choć samo to nie jest żadnym wiekopomnym odkryciem na miarę dziejów, to warto o nim pamiętać, gdy się nawiązuje z kimś współpracę. Właśnie – współpracę, a nie bliższą relację opartą na zaufaniu.

Ponieważ ludzie to hipokrycie, trzeba na nich szczególnie uważać w kwestiach zarobkowych i służbowych, ponieważ mogą się w prosty sposób zwrócić przeciwko nam. To tyle, jeśli chodzi o hipokryzję w pracy.

Drugą stroną medalu jest traktowanie ludzi jak zwierząt, co tak naprawdę nie ma porycia z rzeczywistością i w ogóle nie ma ze sobą nic wspólnego. Łatwo to wykazać właśnie na przykładzie tego, jak ludzie traktują zwierzęta, a jak innych ludzi. Nawet ja, mówiąc o piosence Huntera najpierw wspomniałem o psie, a dopiero potem o człowieku. Bynajmniej nie dlatego, że zwierzę jest dla mnie ważniejsze niż człowiek, po prostu w ten sposób było mi łatwiej nakreślić kierunek, w jakim podąży mój wpis. 

Ale. Często słyszy się i widzi ludzi, którzy płaczą nad losem biednych zwierzątek, które notabene doskonale poradziłyby sobie na wolności bez pomocy człowieka, a kompletnie nie rusza ich los ludzi pokrzywdzonych przez los. Bardzo często w dużych miastach działa zasada rozproszenia odpowiedzialności i można bardzo szybko umrzeć na przystanku pełnym ludzi czy w innym zatłoczonym miejscu, podczas gdy rannego psa ktoś by przygarnął i zaprowadził do weterynarza. Człowiek musi umierać, bo na pewno jest narkomanem lub pijakiem, menelem spod sklepu, ale zwierzę trzeba ratować za wszelką cenę.

To nie jest tak, że nienawidzę zwierząt, bo to nieprawda. Sam mam od czterech lat kota, dla którego gotów jestem zrobić wszystko, byle tylko był cały i zdrowy. Chodzi mi tylko o zdrowo rozsądkowe podejście. Człowiek powinien znaczyć więcej dla drugiego człowieka, ale bardzo często okazuje się, że jesteśmy warci dla innych tylko tyle, ile jesteśmy im w stanie dać. I bynajmniej nie chodzi mi o dobra niematerialne.

Przemyślmy to sobie jeszcze raz dobrze przez święta i postarajmy się nie odwracać głowy widząc kogoś potrzebującego. Nawet jeśli pomagając komuś bezdomnemu możemy paść ofiarą wyszydzenia czy wyśmiania. Ale czy stanie nam się od tego krzywda skoro będziemy mogli zrobić dla kogoś coś dobrego? Właśnie w tym prostym, ale jakże okropnym geście – odwróceniu głowy od potrzebującego – objawia się powiązanie pieskiego losu z NLP. Wszak jest to odruch, a twórcy NLP skupiali się również na odruchach. To dlatego postanowiłem o tym napisać.

Jak zwykle komentarze są do Waszej dyspozycji.

 

WESOŁYCH ŚWIĄT!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Polecamy!
Szukasz dobrego rzeczoznawcy samochodowego ? Jpd-Consulting w zakresie swojej oferty proponuje naprawy bezgotówkowe

www.jpd-consulting.pl

Zapoznaj się również z:
Sprawdzony i rzetelny detektyw, pracujący na terenie Poznania - kliknij w poniższy link, aby zapoznać się ze stroną

detektyw-sektor.pl

Zapraszam do kontaktu :)

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości