Nowocześnie o komunikacji, coachingu oraz nlp

Wstęp do rozpoznania

Patrząc na adres tej strony, dla nikogo nie pozostaje chyba tajemnicą tematyka, której będzie dotyczyła zawarta na niej treść. Tak, skupimy się tutaj na komunikacji. Oczywiście na komunikacji międzyludzkiej, a nie komunikacji miejskiej. Informacji w zakresie kursowania autobusów i tramwajów musisz niestety poszukać w innym miejscu.

Dlaczego  w ogóle zamierzamy poruszać ten temat skoro dla każdego jest on bardzo dobrze znany i rozumiany? Przecież o komunikacji interpersonalnej uczono nas już w szkole i chyba wszyscy wiemy na czym to polega. Zatem po co?

Po to, żeby sobie to wszystko przypomnieć, bo niestety można odnieść wrażenie, że ludzie zapominają o tym, jak ze sobą rozmawiać. W dobie rozprzestrzeniającego się Internetu, coraz trudniej o podjęcie rozmowy twarzą w twarz, o czym może świadczyć choćby wykwit wszelkiego rodzaju Spotted na Facebooku, gdzie ludzie bardzo często szukają kogoś, kogo widzieli na ulicy czy środkach transportu, ale nie odważyli się nawiązać rozmowy.

Rozumiemy doskonale, że nieśmiałość robi swoje, jednak dopatrujemy się w tym zjawisku nie tylko znamion strachu spowodowanego nieśmiałością, lecz również obawą, że się ośmieszymy. W końcu na każdym kroku jesteśmy obserwowani i oceniani przez innych ludzi i boimy się ich krytycznego podejścia do naszej osoby.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie zamierzamy nikogo pouczać, jak ma postępować, ani tym bardziej nie będziemy doradzali nikomu w kwestii sztuki podrywania, bo nie to jest naszym celem. Naszym celem jest rozwikłanie zagadki, co takiego stało się przez ostatnich 20-30 lat, że ludzie niemal przestali się do siebie odzywać. Pamiętamy bowiem czasy, gdy można było bez skrępowania odezwać się do kogoś w pociągu czy nawet w kolejce w sklepie lub na poczcie i nikt nie czuł się tym faktem zgorszony.

Możesz być też spokojny, nie zamierzamy stosować na Tobie żadnych technik NLP. Nie dlatego, że ich nie znamy, ale dlatego, iż nie o to nam chodzi, a z samym NLP zwyczajnie się nie zgadzamy.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że jak wszystko inne tak również NLP ma swoje mocne i słabe strony.

To, co się zgadza to z pewnością fakt, że można dotrzeć do osoby poprzez odkrycie na jakie słowa reaguje najbardziej i na jakie jest szczególnie uwrażliwiona, czyli po prostu odkryć jej słabe punkty, a te ma przecież każdy. Mogłoby to być pomocne na przykład podczas przesłuchań, gdy chce się uzyskać ważne zeznanie.

Jednak twórcy NLP, czyli John Grinder oraz Richard Bandler, podobnie jak większość naukowców, nie wzięli pod uwagę, iż mogą nie mieć racji, a powiązania pomiędzy procesami myślowymi, stosowanym w ich wyniku językiem oraz tym, jak wpływają one na ludzkie zachowanie, nie muszą wcale odnosić się do każdej jednostki, a wręcz mieć zastosowanie jedynie wśród wyjątków podatnych na sugestię.

Naszym zdaniem, jeśli już chce się osiągnąć zamierzony efekt, lepiej poddać się hipnozie, która działa, niż narażać kogokolwiek na długotrwały proces wyglądający na próbę manipulacji, czy wręcz zaprogramowania na konkretne zachowania.

O NLP jeszcze na tej tronie napiszemy przy okazji kolejnych wpisów, jednak zapewniamy, że nie będziesz przedmiotem żadnego programowania. Zgodnie z tym, co zostało napisane wcześniej, chcemy jedynie zbadać zjawisko odsuwania się od siebie ludzi i ucieczki w wirtualny świat.

Kto wie, może rozpoczął się w ten sposób jakiś proces myślowy lub behawioralny, który będzie miał kluczowy wpływ na kształt świata przyszłości?

Czas pokaże, a my spotkamy się tu przy okazji kolejnego wpisu.

 

Miłego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Polecamy!
Szukasz dobrego rzeczoznawcy samochodowego ? Jpd-Consulting w zakresie swojej oferty proponuje naprawy bezgotówkowe

www.jpd-consulting.pl

Zapoznaj się również z:
Sprawdzony i rzetelny detektyw, pracujący na terenie Poznania - kliknij w poniższy link, aby zapoznać się ze stroną

detektyw-sektor.pl

Zapraszam do kontaktu :)

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości