Nowocześnie o komunikacji, coachingu oraz nlp

Za dużo masek

Zdarzyło Wam się kiedyś wysłać komuś w rozmowie przez komunikator internetowy emotikon, który nie oddawał Waszego aktualnego nastroju? Na przykład, gdy chciało Wam się płakać, albo byliście wściekli, wysłaliście uśmiechniętą buźkę? Z pewnością, bo mnie się to również zdarzało.

Jednak rozmowa w Internecie to nie to samo, co rozmowa twarzą w twarz. Podczas tej drugiej wersji rozmowy, znacznie trudniej jest ukryć emocje, choć są i tacy, którzy to potrafią. Takie osoby mają zadatki na to, aby stać się psychopatami, może nawet już są socjopatami i dlatego to potrafią, ale tak naprawdę byłaby to absolutna skrajność, ponieważ takie osoby są przede wszystkim chorobliwie nieśmiałe.

To właśnie ze strachu przed koniecznością obnażenia się ze swoich przeżyć wewnętrznych sprawia, że wolimy udawać. Każdego dnia miliony osób zakładają maski, aby nie dać po sobie poznać, że coś jest nie tak.

Jeśli się nad tym dłużej zastanowić, to jest to bardzo smutne, niemniej jednak prawdziwe. Rozejrzyjcie się po swoich znajomych, posłuchajcie tego jak mówią, a nie tego co mówią. Zwróćcie uwagę na język ciała.

Mowa niewerbalna mówi czasami o wiele więcej niż werbalizacja stanów emocjonalnych czy odczuć. O pragnieniach już nawet nie wspominam, bo o nich mówimy otwarcie zastraszająco rzadko. A szkoda, bo gdybyśmy umieli otwarcie mówić o tym, czego chcemy, czego oczekujemy i na co liczymy, żyłoby się nam o wiele lepiej, bo nie musielibyśmy się każdego dnia domyślać niezliczonych rzeczy i marzyć o zdolności czytania w myślach.

Czytanie w myślach jest niemożliwe, całe szczęście, ale czytać z ludzkiej postawy, gestykulacji, czy modulacji głosu jest już stosunkowo łatwo. Powiem więcej, jest o tyle łatwiej, na ile dobrze znamy naszego rozmówcę. Jeżeli rozmawiamy z kimś bardzo często, to w naturalny sposób, zupełnie podświadomie, zapisujemy w pamięci jego sposób mówienia w różnych stanach emocjonalnych i wtedy bez trudu rozpoznamy fałszywą nutkę, gdy będzie chciał coś przed nami zataić. Niekoniecznie prawdę, może mu być zwyczajnie wstyd się do czegoś przyznać, bo będzie się obawiał wyśmiania, czy osądzania.

Nawet ognia piekielnego ludzie nie boją się tak bardzo jak tego, że zostaną wyśmiani czy osądzeni. Życie w takt melodii „co ludzie powiedzą” też jest pewnego rodzaju sygnałem mówiącym nam coś o rozmówcy. I nie chodzi mi o to, iż będziemy mogli go rozszyfrować, czy przejrzeć na wylot, lecz o to, że będziemy go mogli lepiej zrozumieć, a przez to stać się lepszymi partnerami do rozmowy.

Istnieje całe mnóstwo powiązań neurolingwistycznych, o których dzisiaj byśmy być może w ogóle nie wiedzieli, gdyby nie założenia NLP. To właśnie dzięki nim wiemy dzisiaj, że skrzyżowane na piersiach ręce naszego rozmówcy oznaczają, iż tak naprawdę nie chce z nami rozmawiać, to stąd wiemy, iż kłamca odwraca wzrok, gdy odpowiada na pytania, to stąd również wiemy, iż naszego rozmówcy nie interesuje to, co mu mamy do powiedzenia jeśli ciągle spogląda na zegarek, albo rozgląda się wokoło. Przykłady można mnożyć i każdy z Was może ich zapewne podać na pęczki w komentarzach, nawet ze swojego życia, dlatego nie będę się nad tym rozwodził.

Zaapeluję tylko o troszkę więcej empatii i zrozumienia, że nie każdy ma takie same potrzeby jak my, ale każdy powinien o swoich potrzebach mówić otwarcie, aby wszystkim nam żyło się znacznie lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Polecamy!
Szukasz dobrego rzeczoznawcy samochodowego ? Jpd-Consulting w zakresie swojej oferty proponuje naprawy bezgotówkowe

www.jpd-consulting.pl

Zapoznaj się również z:
Sprawdzony i rzetelny detektyw, pracujący na terenie Poznania - kliknij w poniższy link, aby zapoznać się ze stroną

detektyw-sektor.pl

Zapraszam do kontaktu :)

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości