Cyklinowanie podłóg to popularny zabieg, który doskonale odnawia drewnianą posadzkę i przywraca jej dawny, piękny blask. Nie ulega wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania fachowcom, którzy poradzą sobie z nim szybko na tyle, na ile to możliwe oraz wykonają tę prace przede wszystkim  dokładnie. Niezbędna dla osiągnięcia prawidłowego i spektakularnego efektu jest odpowiednia wiedza z tego zakresu. Niekiedy jednak decydujemy się za samodzielne cyklinowanie podłóg. Wiąże się to z wieloma ważnymi kwestiami, których powinniśmy dopilnować przed podjęciem tego działania. Czego one dotyczą? Odpowiemy w poniższym tekście.

Dlaczego warto zadbać o cyklinowanie podłogi?

Cyklinowanie podłóg to dość prosty zabieg, aczkolwiek czasochłonny, który pozwala drewnianej posadzce przywrócić dawny blask i sprawić, że podłoga będzie wyglądała jak nowa. Nie ulega żadnej wątpliwości, że drewniane podłogi to doskonałe wykończenie i jednocześnie wspaniała dekoracja każdego pomieszczenia i ponadczasowe rozwiązanie, które zawsze będzie w modzie. Jednak z czasem drewno ulega po prostu zniszczeniom w wyniku użytkowania go. Co należy zrobić, jeśli podłoga się zniszczy? Jak poradzić sobie z zarysowaniami i plamami? Otóż najprostszą i najbardziej popularną czynnością będzie cyklinowanie podłóg. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten wykonuje się na całej drewnianej posadzce, a nie jedynie na jej fragmencie.

Najprościej mówiąc – by odnowić stary parkiet i przywrócić mu dawny blask lub dokonać renowacji desek, konieczne będzie cyklinowanie podłóg. Jest to czynność, którą oczywiście możemy wykonać samodzielnie, ale niezbędne będzie zarówno odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, jak i posiadanie specjalistycznego sprzętu. Przede wszystkim cykliniarka jest niezbędna.

Cyklinowanie podłóg – jak się do tego przygotować?

Przede wszystkim powinniśmy posiadać odpowiednią wiedzę, czy cyklinowanie jest w ogóle możliwe. Powinniśmy wiedzieć, ile mniej więcej lat ma podłoga i czy zabieg ten był już wykonywany. Bardzo ważna jest w tym przypadku grubość desek. Poza tym to, jak została uprzednio wykończona podłoga drewniana, ma spore znaczenie w przypadku jej późniejszej renowacji. O tym aspekcie warto pomyśleć już na etapie wyboru desek podłogowych lub parkietu. Ważne jest, by klepki były odpowiednio grube – minimum 5 milimetrów. Taka grubość sprawi, że ich żywotność będzie dłuższa. Dlaczego ma to aż takie znaczenie? Otóż samo cyklinowanie podłóg polega na starciu około 1-2 milimetrów nawierzchni. Zatem zasada przy wyborze desek lub parkietu jest prosta – im grubsze drewno na naszej posadzce, tym więcej razy możemy je odnawiać co kilkanaście lat.

Cyklinowanie podłóg – jak często należy odnawiać drewnianą podłogę?

Cyklinowanie podłóg nie jest to zabieg, który wykonuje się bardzo często. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że mimo wszystko drewno jest bardzo trwałe i solidne, dlatego z powodzeniem służy wielu pokoleniom. Poza tym cyklinowanie podłóg wymaga od nas opuszczenia mieszkania na czas dokonywania renowacji i późniejszego zabezpieczenia podłóg. Konieczne jest uniknięcie także wszystkich mebli, które stoją na podłodze. Nie można ich wtedy również przesuwać ani przenosić. Podłoga musi być pusta. Zatem jak często należy przeprowadzać cyklinowanie podłóg? Granice, w których wykonuje się ten zabieg wahają się na przestrzeni 10-20 lat. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest podłoga. Zaleca się, by cyklinowanie podłóg wykonywać co kilkanaście lat. Oczywiście jeśli nie zachodzi taka potrzeba i lakier lub olej, które zabezpieczają podłogę, są w dobrym stanie, cyklinowanie podłóg wcale nie jest konieczne. Zdarza się, że taka drewniana podłoga bez renowacji może wytrzymać ponad 20 lat. To kolejny argument, który przemawia za tym, by zdecydować się na drewnianą posadzkę w domu czy w mieszkaniu.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, ze cyklinowanie podłóg to zabieg, który warto przeprowadzać, w celu odnowienia naszej drewnianej posadzki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *