Przebywanie na słońcu kojarzy nam się wyłącznie z pozytywami. Promienie słoneczne pięknie opalają skórę, dodają energii, wspomagają produkcję witaminy D w organizmie, a także poprawiają nastrój. W czasie słonecznego lata czujemy się zdecydowanie lepiej niż w zimie. Warto jednak mieć świadomość, że nadmiar słońca może być dla nas groźny. Promieniowanie UV jest dla naszego organizmu szkodliwe i trzeba się przed nim w miarę możliwości chronić.

Promieniowanie UV ma szkodliwy wpływ na naszą skórę, przyspiesza procesy starzenia zachodzące w organizmie, przyczynia się również do powstawania wszystkich nowotworów skóry, włącznie z groźnym czerniakiem. Korzystanie ze słońca bez umiaru i ograniczeń może więc przynieść więcej szkód niż korzyści. Warto o tym pamiętać, gdy planujemy słoneczne wakacje, plażowanie i nieustanne przebywanie na słońcu.

Unikaj słońca wtedy, gdy najmocniej grzeje

Ładna opalenizna nie wymaga przebywania na słońcu od rana do wieczora. Letnie promienie opalają zarówno rano, jak i późnym popołudniem. Warto unikać przebywania na słońcu w czasie największego promieniowania, a więc w godzinach południowych od 11.00 do 15.00. W tym czasie lepiej schronić się w cieniu i wykorzystać ten kawałek dnia na inne aktywności. Dzięki temu uchronimy się od nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Przebywanie w ciągu dnia na pełnym słońcu może prowadzić do bólów głowy, oparzeń słonecznych i kiepskiego samopoczucia.

Nakrycie głowy i ochrona oczu

Gdy jesteśmy wystawieni na działanie promieniowania słonecznego, najbardziej narażone są głowa i oczy. Warto więc zadbać o to, by zawsze mieć na sobie odpowiednie nakrycie głowy – kapelusz, czapkę z daszkiem czy chustkę. Dzięki temu możemy uniknąć nadmiernego przegrzania i udaru słonecznego. Nie zapominajmy również o ochronie oczu. Promienie UV wpadają do wnętrza oka i mogą przyczyniać się do problemów ze wzrokiem. W tej kwestii przydadzą się dobre okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem. Szkła nie powinny być jedynie przyciemniane, co często ma miejsce w przypadku tanich okularów. Muszą być również wyposażone w filtr, który będzie chronił nasze oczy przed promieniowaniem UV. Im wyższy filtr, tym bezpieczniejsze będą nasze oczy w czasie przebywania na pełnym słońcu. Wybierając okulary przeciwsłoneczne warto więc stawiać na produkty wysokiej jakości, pochodzące od sprawdzonych producentów. Tanie okulary z nadmorskich straganów być może są ładne, ale zupełnie nieskuteczne, jeśli chodzi o ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.

Kremy i balsamy z wysokim faktorem

W czasie przebywania na słońcu koniecznie trzeba chronić także naszą skórę, która jest wyjątkowo narażona na działanie promieniowania UV oraz na oparzenia słoneczne. Planując wyjście na plażę czy długotrwałe przebywanie na słońcu nie zapominajmy o zabezpieczeniu w postaci kremów, balsamów czy olejków do opalania z wysoką ochroną przeciwsłoneczną. Do wyboru mamy kosmetyki w różnych formach i postaciach, a także z różnymi filtrami dopasowanymi do potrzeb dorosłych oraz dzieci. Im wyższy filtr, tym wyższa będzie ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania. Co, oczywiście, nie oznacza, że się nie opalimy. Piękną opaleniznę uzyskamy także wtedy, gdy będziemy używać kosmetyków z wysokimi filtrami UV.

Nowoczesna odzież UV

Ubrania UV są pewnego rodzaju nowością, która dostępna jest w sklepach dopiero od kilku lat. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą rezygnować z korzystania z pięknej, słonecznej pogody. Ubrania UV są uszyte ze specjalnych materiałów o grubym splocie, w które dodatkowo wplecione jest specjalne włókno wykonane z dwutlenku tytanu. Odbija on promieniowanie, dzięki czemu nie dostaje się ono do głębokich partii naszej skóry. Ubrania UV są o wiele wygodniejszym i trwalszym rozwiązaniem niż kremy i balsamy z filtrem, które dosyć szybko są usuwane ze skóry wraz z potem czy w czasie kąpieli w morzu lub jeziorze.

Spory wybór dla dorosłych i dla dzieci

Wybór ubrań UV jest na tyle duży, że każdy z pewnością znajdzie coś na miarę swoich potrzeb. Dostępne są stroje kąpielowe, kąpielówki, czapki i kapelusze, a także koszulki UV, spodenki, sukienki i inne elementy garderoby. Spory wybór jest zarówno wśród ubrań dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ubrania UV są świetnej jakości, dobrze wyglądają nawet po wielokrotnym praniu. Nie niszczą się w czasie użytkowania, nie tracą kolorów, ani też nie prują się. Co więcej, pozwalają skórze oddychać, zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza, a także szybko schną po zamoczeniu w wodzie. Jedynym mankamentem ubrań UV może się wydawać ich cena – są nieco droższe niż standardowa letnia odzież. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę całe mnóstwo zalet, inwestycja w doskonałej jakości ubrania UV może nam przynieść wyłącznie korzyści. Wbrew pozorom, odzież UV nie jest jedynie chwytem reklamowym czy sposobem na przyciągnięcie klientów. Faktycznie działa przeciwsłonecznie, co potwierdzają użytkownicy, którzy już zaopatrzyli się w tego rodzaju odzież.

Sprawdź ofertę uvkids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *