Wielu amatorów ogrodnictwa nie zawsze ma możliwość codziennego uprawiania i doglądania swojego ogrodu. Niektórzy na co dzień mieszkają w mieście, w blokowych mieszkaniach, dlatego bardzo często zamieniają swój balkon w ogród, co chwilę go udoskonalając. Inni, nawet jeśli mają swój dom i ciągły dostęp do ogrodu chętnie ozdabiają kwiatami swoje balkony, czy schody. Posiadanie kwiatów na balkonie, szczególnie w mieście na wyższych piętrach to duże wyzwanie. Szczególnie dla ambitnych, którym nie wystarczy jedna doniczka z ozdobnym kwiatem i jeden krzew w kącie, ale chcą dokładnie zagospodarować całą przestrzeń i stworzyć magiczny zielony zakątek.

Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się na balkonie?

 Doskonale wiemy, że balkon nie jest najprostszym miejscem do uprawiania roślin. Po pierwsze nie zawsze mamy możliwość osłonięcia roślin od słońca, po drugie tumany kurzu i smog w mieście na pewno nie omija szerokim łukiem naszego balkonu, po trzecie wymaga wiele wysiłku, żeby stworzyć naprawdę piękny ogród na balkonie. Całe szczęście jest wiele osób, które podejmują się tego wyzwania i dbają o to, żeby wypoczywać w gąszczu kwiatów. Te osoby doskonale wiedzą jakie gatunki najlepiej nadają się do hodowli balkonowej. Potrafią one stworzyć takie miejsce, które budzi zachwyt i pozwala na chwilę przyjemności. Najczęstszą rośliną spotykaną na balkonach jest petunia kaskadowa, zwana potocznie surfinią. Znajdziemy ją w różnej kolorystyce od  najczęściej występujących ciemno i jasnofioletowych, przez białe, a ostatnio spotykamy również czerwone i żółte. Poza tym, że wydzielają one bardzo przyjemny zapach, to jeszcze dobrze znoszą intensywne nasłonecznienie. Do prawidłowego rozwoju wymagają żyznej ziemi i częstego podlewania. Poza tym warto zadbać o specjalny nawóz dla surfinii, co zapewni jej prawidłowy wzrost. Nie można dopuścić do zasuszenia kwiatów, które stają się wtedy podatne na grzybice i inne choroby. Warto pamiętać, że surfinie źle znoszą intensywne opady deszczu i wiatry. Kolejnym kwiatem, jaki coraz częściej możemy spotkać na naszych balkonach jest pelargonia bluszczolistna. Można podziwiać jej bujne ukwiecenie, a ciemnozielone błyszczące liście dodają jeszcze większego uroku. Nie jest wrażliwa na przesuszenie i może z powodzeniem być hodowana w zacienionych miejscach. Uczep rózgowaty, inaczej bidens albo złoty deszcz, jeśli pojawi się na balkonie na pewno go rozświetli. Ważne, że szybko się rozrasta i z małej sadzonki po kilku tygodniach może już zająć cały balkon. Najlepiej mu na słońcu, ale deszcz i wiatr też nie jest dla niego straszny, poza tym trzeba pilnować nawodnienia w taki sposób, żeby ziemia nie była sucha. Jeśli ktoś uwielbia kolor niebieski powinien zaopatrzyć swój balkon w lobelie przylądkową. Co prawda można ją znaleźć też w innej kolorystyce, ale jej podstawowym kolorem jest niebieski. Żeby dobrze się opiekować tą rośliną należy pamiętać o podlewaniu i najlepiej umieścić ją w zacienionym miejscu. Dobrze prezentują się i w doniczkach, jako pojedynczy element i w skrzyniach, jako większy zbiór. Roślin dobrze funkcjonujących na balkonie jest znacznie więcej, a początkujący ogrodnicy balkonowi na pewno chętnie zagłębią się w poszukiwanie najodpowiedniejszych do ich balkonu i pasujących do nich samych. Z balkonem jest jak z całym domem, na zasadzie pokaż mi balkon a powiem Ci kim jesteś. Odzwierciedla to estetykę i upodobania właściciela.

Podsumowanie.         

Niezmiernie przyjemnie jest wypić poranną kawę na balkonie w otoczeniu pięknych, bujnych kompozycji kwiatowych, a jeszcze milej jest, jeśli sami to zaprojektowaliśmy i pielęgnujemy. Warto zacząć praktykować ubogacanie swojego balkonu. Nie koniecznie od razu musimy mieć tam bujny gaj, kilka kwiatów na początek w zupełności wystarczy. Tym bardziej, że mamy szeroki wybór gatunków, które dobrze radzą sobie w takich warunkach, a na pewno umilą nam czas i staną się takim małym, domowym ogródkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *